Tato osada ležela 6 km mírně severovýchodním směrem od Klášterce nad Ohří v Krušných horách 650 metrů nad mořem.
První zmínka je z roku 1526 v souvislosti se založením vsi patrně cisterciáky z Grünhainu jako Nova vila. Osada patřila k panství Přísečnice a její německý název zněl Neudorfel. V nejstarším období ji lze ztotožnit s dvorem či statkem Puschhof (Buschhof), při němž zřejmě vznikla.
Berní rula k roku 1654 uvádí v Nové Vísce 8 chalupníků, kteří měli celkem 17 strychů polí , 14 strychů leželo ladem. Byly zde 2 potahy, 10 krav, 12 jalovic a 10 koz. Jeden z chalupníků měl šenk, 3 chalupy byly pusté. Charakteristika říká, že ves je položena mezi vrchy, má kopcovitá žitná pole a málo luk. Nejlépe si stojí v dobytku.
Statek Puschhof zanikl v roce 1728 a později na jeho místě byl ovčín. K roku 1847 se zde uvádí 218 obyvatel ve 29 domech. Roku 1850 se poprvé objevuje české označení Nová Véska (opravdu Nová Véska) a osada patřila k okresu Přísečnice. V roce 1868 byla přičleněna k okresu Kadaň, 1906 opět k Přísečnici, 1945 k okresu Vejprty a 1949 jako část obce Louchov k okresu Kadaň. Územní reorganizací se osada roku 1960 dostala do okresu Chomutov pod jménem Nová Víska u Domašína.
Při následujícím sčítání lidu v roce 1961 již v Nové Vísce u Domašína nikdo trvale nežil. Osada úředně zanikla vylidněním 1. ledna roku 1979.
Z rozrostlé osady Nová Víska u Domašína se zachovalo jen málo domů, které byly postupně rozprodány k majetku severočeských státních lesů apod. Je však dochována smlouva o prodeji domu č.p. 4 do osobního užívání manželů. Proto již od roku 1987 můžeme počítat s prvními osadníky a trvale žijícími občany Nové Vísky.
Při obnovení statutu obce došlo ke sloučení Krčmy a Nové Vísky pod jeden správní celek, s názvem Nová Víska u Domašína. V současné době je zde 15 stavení.
V současnosti jsou v osadě horní 3 domy, z nichž 2 jsou využívány jako rekteační objekty a 1 slouží k trvalému bydlení. Trvale jsou zde hlášeni 4 trvale žijící obyvalé. V osadě dolní je 12 stavení a 4 trvale žijících obyvatel. Osada horní i dolní je jeden celek, rozdělení obyvatel a domů uvádíme jen pro zajímavost.
Smírčí kříž
Smírčí kříž stával při staré jízdní cestě nad dnes zaniklou vsí Nová Víska (Neudörfl) směrem na malou osadu Krčma (Kretscham).
Stáří kříže je doposud sporné, ale mohlibychom ho přibližně datovat do druhé poloviny 18. století. Na kříži je patrná rytina s vytesanou sekerou, kterou v té době užívali tesaři či řezníci.
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:100
TÝDEN:434
CELKEM:693753
Březen - za kamna vlezem.
Byť byl jarní den jak na zakázku, nechoď ještě na procházku, ať tvé zdraví neztratí svou sázku.
NEJSTARŠÍ KRUŠNOHORSKÝ KOSTEL - Kostel Svatého Jakuba Staršího v Louchově
Kaple Svatého Jana Nepomuckého v Domašíně
Smírčí kříž u Nové Vísky
Zbořený kostel Svatého Josefa v Petlerech