Obsah webové stránky se upravuje, omluvte prosím případné nedostatky.
Historicky stěžejní částí obce je nepochybně Louchov. Leží ve výšce 656 m nad mořem ve vzdálenosti 7,8km od Kadaně. Obec sleduje starou cestu ve směru jih-sever v dosti svažitém terénu. Centrum obce tvoří kostel, obklopený hřbitovní zdí, a křižovatka cest pod okrskem kostela. Osídlení leží v mělkém horském sedle, odděleném od Podkrušnohorské nížiny zalesněným návrším.
Varianta názvu se postupně měnila - Lukov, Lukaw, Lugow, Lawchaw, Lauchau, Lauchaw, Lauchow, Laucha, Lauche. Původní česká podoba byla Lúkov - Loukov. Poněmčený název byl později převeden do češtiny jazykově ve tvaru Louchov.
Cesta do Nové Vísky
Stará slovanská osada na trase cesty přes hory byla vybavena kostelem, k němuž se váží první historické záznamy. Cesta z Loun do Příseečnice, která je doložena listinou z roku 1335, vedla s největší pravděpodobností přes Louchov.V libri confirmationum roku 1380 je uveden jako majitel Arnošt ze Schonburgu, následně pak jeho bratr Albert, který v roce 1410 zemřel. Po rodu Šumburků získali Louchov Hasištejnští z Lobkovic.
V roce 1533 prodává Vilém Hasištejnský z Lobkovic díl panství Hasištejn, Přísečnici, Rusovou, Novou Vísku, Louchov, Hradiště a Volyni batřím Jeronýmu a Vavřincovi Šlikům z Holejče.
Roku 1587 je do desek zemských zapsán Bohuslav z Lobkovic jako vlastník Louchova. Po něm ves zdědili jeho synové - Jan Waldemar a Bohuslav Jáchym. V roce 1555 byla doložena existence rychty v Louchově.
Roku 1587 vyplatil císař Rudolf Přísečnici a po pádu Jiřího z Lobkovic získal celé chomutovské panství. Z něho pak roku 1605 odprodal ves Louchov rytíři Eliáši Schmidtgarbnerovi z Lusteneku. Ten koupil pustý dvůr ve vsi a postavil tu pivovar. Roku 1623 mu mu však byl majetek konfiskován. Louchov byl zahrnut do statku Verneřov a postoupen hraběti z Martinic. Až do roku 1848 byl Louchov podřízen panství Vernéřov.
V soupise poddaných je podle víry z roku 1651 v Louchově evidováno 53 obyvatel. Z nich se 52 hlásí ke katolické víře. Rychtář obce se tehdy jmenoval Martin Muller. V obci byla také mlynářka Maria Mehraltin a učitel Andreas Fuchss.
Je tu uváděn pouze jeden sedlák, 9 chalupníků a jeden obecní mlýn moučný s jedním kolem.
Po roce 1850 spadal Louchov pod okres Kadaň, hejtmanství a okresní zastupitelství Kadaň. V obci byla dvoutřídní škola. Pošta pro Louchov byla v Rusové. Je zde uváděn poplužní dvůr a mlýn.
Louchovem procházela důležitá zemská silnice od Kadaně do Přísečnice, která byla jednou z tras spojující Čechy a Sasko. Trasa komunikace je dodnes v dobrém stavu.
V letech 1909 - 1942 byl Louchov sídlem svépomocného peněžního ústavu "Společenství Raiffeisen". Tento peněžní ústav zajišťoval půjčky v Louchově a okolí a především jištěné hypotékami na nemovitostech.
Obecná škola byla v Louchově od pol. 19. století. Německá obecná škola vznikla v roce 1849. Dvojtřídní škola tu byla v letech 1898 - 1945. Děti z Podmiles docházely také do této školy. V zimním období 1912 - 1919 a 1942-1945 sloužila tzv. zimní škola v Podmilesích jako pobočka louchovské.
V době první republiky měla obec rozlohu 238ha, 11 domů a 104 obyvatel, z nichž bylo 21 české a 83 německé národnosti. Po roce 1945 došlo k odsunu většiny německého obyvatelstva. V roce 1955 se uvádí, že několik domů je stále prázdných. Již v roce 1947 vedení obce přislíbilo, že bude Louchov elektrifikován. Ale ještě v roce 1955 nebyla elektrifikace zahájena.
V roce 1953 byla byla v obci zřízena mateřská školka.
Kostel sv. Jakuba v Louchově stojí uprostřed vesnice na mírné vyvýšenině, obklopený hřbitovní zdí. Půdorys kostela je velice archaický. Kostel vznikl v základu ve 2 polovině 13století. Jižní portál, zachovaný za zbořenou předsíní, pochází z pozdně gotické přestavby. Zařízení se nezachovalo. Kostel leží na parcela č.13 s výměrou 216m2. Vlastníkem je římskokatolická církev. Kostel sv. Jakuba Většího je uváděn jako farní od roku 1380 - 1384. Oficiálně byla fara zrušena roku 1623. Až roku 1794 byla ke kostelu zřízena lokálie, jež byla roku 1853 povýšena na faru.
Kostel sv. Jakuba
Severně od Louchova leží obec Nová Víska u Domašína.
V současné době je v Louchově xx domů a trvale je zde hlášeno xx obyvatel. Ostatní domy jsou využívány především k rekreaci. Zůstala zde také hospoda, která je dodnes využívána.
Louchov se stal osadou obce Domašín, ale zůstal sídlem obecního úřadu DOMAŠÍN se sídlem v Louchově...
Zdroj: Jaroslav Pachner - Domašín, soukromý archiv obyvatel
FOTOGALERIE LOUCHOVA - historie a soušasnost
Návštěvnost:
ONLINE:1
DNES:65
TÝDEN:285
CELKEM:617254
Březen - za kamna vlezem.
V březnu sýkorka volá: rozsívej, rozsívej.